سایت دانشگاه   صفحه اول     امروز: چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧

اخبار بیمارستان

 گفتاردرمانی چیست؟

گفتاردرمانی یا آسیب شناسی گفتاروزبان رشته ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ،تشخیص،ارزیابی و درمان اختلالات ارتباطی،اختلالات درکی،اختلالات صوت و مشکلات بلع می پردازد.

متخصصین گفتاردرمانی در طول دوران تحصیل با آناتومی و فیزیولوژی اندام های گفتار و نیز مباحث زبان شناسی و روانشناسی آشنا می شوند.به همین جهت گفتاردرمانی یک رشته ی بین رشته ای محسوب می شود.

به طور کلی، در موارد زیر مراجعه به یک متخصص گفتار درمانی ضروری است:

- تاخیر در کسب گفتار و زبان در کودکان

- اشکال تولید یا تلفظ صداهای گفتاری

- اختلالات روانی گفتار(لکنت ،شتابان گویی)

- کم شنوایی در افراد

- اختلالات ارتباطی اجتماعی ومشکلات گفتار و زبان در سندروم های نافذ رشد(طیف اتیسم،ناتوانی های ذهنی)

-عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک

-اختلالات گفتاری ناشی از شکاف لب و کام(اختلالات تشدید)

-اختلالات صدا

-اختلالات گفتار و زبان ناشی از سکته مغزی و سایر آسیب های مغزی(زبان پریشی)

-اختلالات یادگیری(خواندن و نوشتن)

-اختلالات گفتار وزبان در فلج مغزی(CP)

-اختلال در بلع

تاخیر در کسب گفتار و زبان در کودکان

آیا کودک شما در درک صحبت های افراد مشکل دارد و نمی تواند کلمات و جملات را کنار هم بگذارد؟ آیا کودک شما تا 3ماهگی هنوز لبخند نمی زند یا با دیگران ارتباط برقرار نمی کند؟آیا کودک شما بین 4تا 7ماهگی قان و قون نمی کند؟آیا کودک شما بین 7 تا 12 ماهگی به اشیاء اطراف خود اشاره نمی کند؟آیا کودک شما در سنین بین 12 تا 18 ماهگی حداقل 10 کلمه نمی گوید؟آیا کودک شما در سنین بین 1ونیم تا 3سالگی جمله سازی نمی کند؟

در صورت مشاهده ی موارد فوق حتما از یک متخصص گفتاردرمانی برای شناسایی مشکل اصلی کودک کمک بخواهید.

اشکال تولید یا تلفظ صداهای گفتاری

آیا درک گفته های کودک شما برای مردم سخت است؟آیا کودک شما آنقدر ناواضح صحبت می کند که حتی شما(والدین)هم منظور کودکتان را متوجه نمی شوید؟آیا کودک شما صدا های یک کلمه را جابجا بیان می کند؟(برای مثال :کتاب را بتاب تلفظ می کند) آیا شما یک فرد نوجوان یا بزرگسال هستید و در تلفظ بعضی صداها مثل (ر،چ،ج،س) مشکل دارید؟

در سریعترین زمان برای ارزیابی دقیق و درمان به متخصص گفتار درمانی مراجعه نمایید.

اختلالات روانی گفتار(لکنت)

آیا کودک شما در بعضی از کلمات گیر می کند یا آنها را تکرار می کند؟آیا کودک شما کل کلمه یا بخشی از کلمه را تکرار میکند؟(مثل:ما ما ما مامان) آیا کودک شما کل کلمه یا بخشی از کلمه را به صورت کشیده بیان می کند؟(مثل:س س س س س سرده) آیا کودک شما بر روی کل کلمه یا بخشی از کلمه مکث طولانی و قفل می کند؟آیا فرد بزگسالی را می شناسید که بریده بریده صحبت می کند ؟

در صورت مشاهده علائم فوق جهت پیگیری درمان به متخصص این امر یعنی گفتار درمانگرمراجعه نمائید.

اختلالات صدا

آیا صدای شما بیشتر اوقات گرفته است؟ حرف زدن شما را خسته می کند؟احساس می کنید چیزی در گلویتان گیر کرده است؟ دائم گلویتان را پاک می کنید یا سرفه می کنید تا صدایتان صاف شود؟  آیا مردی را می شناسید که صدایی شبیه خانم ها د ارد؟آیا خانمی را میشناسید که صدایی شبیه آقایان دارد؟ آیا صدای کودک شما عجیب است؟

در صورت مشاهده علائم فوق به متخصصین گوش- حلق و بینی و نیز متخصصین گفتاردرمانی مراجعه کنید.

اختلالات ارتباطی اجتماعی

آیا برای کودک شما صحبت کردن با کودکان دیگر و دوست پیدا کردن برایش سخت است؟آیا کودک شما وسط حرف زدن دیگران می پرد؟آیا کودک شما قوانین اجتماعی صحبت کردن نظیر :نوبت گیری،کاربرد درست و بجای زبان و...رعایت نمی کند؟

 

اختلالات گفتاری ناشی از شکاف لب و کام

آیا کودک شما با شکاف لب و کام به دنیا آمده است؟آیا گفتار کودک شما به سبب شکاف لب و کام خیشومی(تو دماغی)می باشد؟ آیا گفتار کودک شما به سبب شکاف لب و کام با کاهش وضوح گفتار همراه است؟

کودکی که به تازگی متولد شده است و دارای شکاف لب و کام است تنها با جراحی و بستن شکاف مشکل او حل نمی شود. جراحی این افراد قطعا بهتر است توسط تیم شکاف لب و کام (متشکل از متخصص گوش و حلق و بینی ، گفتار درمانگر ، متخصص کودکان ، بیهوشی ، روانشناس ، ارتودنسی) انجام گیرد. در حال حاضر تهران / اهواز/ اصفهان / سیستان و بلوچستان دارای تیم شکاف لب و کام هستند.

افراد دارای شکاف لب و کام در هر سنی که باشند قبل از عمل و بعد از عمل قطعا باید برای درمان اختلالات تلفظی و تشدید توسط گفتار درمانگر تحت کنترل و درمان قرار بگیرند.

 

 

 

اختلالات گفتار و زبان ناشی از سکته مغزی و سایر آسیب های مغزی(زبان پریشی)

آیا فردی را میشناسید که دچار سکتــه مغـزی شـده است ؟ آیا فردی را میشناسید که تومورمغزیداردوجراحیشدهاستودچارمشکلگفتاریودرکی شده است؟فردی را میشناسید که دچارصدمه مغزی شده است و در خوردن و آشامیدن و درک و شناخت و یا گفتار و زبان و حرف زدن دچار مشکل شده است؟

تشخیص ،ارزیابی و درمان موارد فوق توسط متخصص آسیب شناسی گفتار و زبان صورت می گیرد.

اختلالات یادگیری(خواندن و نوشتن)

آیا کودک شما در خواندن و نوشتن مشکل دارد؟آیا کودک شما ایده هایش را نمی تواند واضح بیان کند؟ آیا کودک شما کلمات را سخت یاد می گیرد؟آیا کودک شما درک سوالات برایش سخت است؟آیا کودک شما حروف الفبا و اعداد را سخت یاد می گیرد؟

اگر مشکلات یادگیری زود شناسایی و درمان نشوند،منجر به کاهش شدید اعتماد به نفس کودک،ترس از مدرسه ،افت تحصیلی و افسردگی می شوند.

اختلال در بلع

آیا افرادی را می شناسید که در گاز زدن،جویدن و بلعیدن لقمه ها مشکل دارد؟آیا افرادی را می شناسید که بیشتر اوقات غذا در گلویش گیر کند؟

درمان مشکل در مکیدن شیر مادر، قورت دادن، گیرکردن درگلو و ... در نوزادان طبیعی، زود رس، دیررس، نارس در بخش های بستری بیمارستانی توسط متخصص گفتاردرمانی انجام می گیرد افراد مختلفی که به علت های مختلف از جمله : سکته مغزی، جراحی مغز، ضربه مغزی، بیماری و ... دچار اختلال در بلع (خوردن، جویدن، قورت دادن و...) می شوند در همان روزهای آغازین مشکل باید توسط متخصص گفتاردرمانی تشخیص و تحت درمان قرار بگیرند.

 

گفتار درمانی در آغاز به شناسایی ماهیت گفتار و زبان و رشد طبیعی آن و سپس به بررسی اختلالات مربوط پرداخته و در جهت رفع آنها می کوشد. ارائه هر چه سریعتر و بهتر خدمات گفتار درمانی برای اشخاص مبتلا ضروری است. در این همکاری سایر متخصصین که بیماران مبتلا به اختلالات گفتار و زبان به آنها مراجعه می کنند، برای تشخیص به موقع و ارجاع مناسب، حیاتی و ارزشمند است.

ارزیابی و مطالعه دقیق اختلالات گفتار و زبان یا اختلالات ارتباطی و همچنین توانبخشی، اختیارات متخصصین گفتار درمانی است. روند ارزیابی و تشخیص اختلالات گفتار و زبان در گفتاردرمانی مانند سایر بیماری ها شامل معاینات و بررسی های ویژه می باشد.در مرحله بعدی و پس از تشخیص ویژگی های اختلال، درمان بیمار آغاز می شود.البته می بایست متذکر شد که هر چه افراد مبتلا به اختلالات گفتارو زبانسریع تر به گفتار درمانی مراجعه کنند، پیشرفت های بهتری را نشان داده و راحت تر درمان خواهند شد.

در حال حاضر ارائه ی خدمات گفتار درمانی همه روزه در بیمارستان مطهری توسط آقای علی مناف دل ستان، پاتولوژیست گفتار و زبان، به همشهریان عزیز صورت می گیرد.