سایت دانشگاه   صفحه اول     امروز: سه شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٩

اخبار بیمارستان  چاپ        ارسال به دوست

جراحی رادیکال تراکلکتومی ابدومینال برای حفظ باروری در خانم 30 ساله

   جراحی های برداشتن قسمتهایی از یک ارگان به صورت پارشیل ولی رادیکال در بسیاری از تومورها ی جامد پذیرفته  شده است .در حیطه حراحی انکولوژی زنان ، برداشتن پارشیل سرویکس با ترکلکتومی رادیکال و دایسکسیون گرههای لنفاوی لگنی ، روشی است که از اوایل سال ۱۹۹۰ ، جهت حفظ باروری ، انجام و تکامل یافته است.

 

  بی شک ، جراحی ترکلکتومی رادیکال ، مهمترین پیشرفت جراحی در درمان کنسر مراحل اولیه سرویکس در قرن گذشته  بوده است و به عنوان درمان استاندارد پذیرفته شده است.

  نتایج انکولوژی،  در بیماران  انتخابی قابل مقایسه با هیسترکتومی رادیکال استاندارد  میباشد و نتایج مامایی علی رغم میزان سقط جنین و زایمان زودرس،  امیدوار کننده است. هر چند تا بحال ۱۰ مورد حاملگی موفق  بعد از این نوع جراحی رویکرد ابدومینال گزارش شده است ، لذا در بیماران  مراحل اولیه این نوع کنسر در سنین باروری که خواهان حفظ باروری میباشند ، این نوع جراحی انتخاب و پیشنهاد مناسبی می باشد.

این حراحی نیازمند اموزش ، تجربه و پشتیبانی پرسنل بیهوشی ،اتاق عمل ،دستیاران جراحی زنان ، رادیولوژیستها ، پاتولوژیستها و مشاوره با سایر پزشکان دخیل در امر درمان و تیم مراقبت ای سی یو میباشد.

 

 این جراحی برای اولین بار در شهر ارومیه ، توسط سرویس محترم جراحی انکولوژی  زنان ،اساتید محترم  خانم دکتر هاله ایت اللهی و  خانم دکتر صدیقه قاسمیان دیزج مهر در تاریخ ۱۳۹۹/۶/۳۰ به همت والای دستیاران و پرسنل اتاق عمل بیمارستان شهید مطهری و گروه پاتولوژی، و کلیه تیم مراقبت از بیمار،  با موفقیت طی ۵ ساعت انجام شد ، که خوشبختانه حال عمومی بیمار خوب است  و امید است که شاهد باروری موفق ایشان در اینده باشیم.

با توجه به پاندمی کرونا و شرابط تحریم و محدودیت دسترسی به امکانات و  تجهیزات در اتاق عمل ، این جراحی رادیکال ، با تمام سختی ها و محدودیت با حداقل امکانات با موفقیت انجام شد ، بدیهی است دسترسی به شرایط بهتر ، امکان خدمت در شرایط عالی و به تعداد بیشتر برای بیماران را فراهم خواهد کرد ، امید است با فردایی بهتر برای ایران عزیزمان شاهد موفقیت روز افزون جهادگران عرصه علم  و حداکثر همکاری گروه های پشتیبانی با محدودیت های فراوان باشیم .

 

 

 


١١:١٠ - 1399/06/31    /    شماره : ٣٣٠٧٥    /    تعداد نمایش : ٤٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج