سایت دانشگاه   صفحه اول     امروز: سه شنبه ٠٧ آذر ١٤٠٢

اخبار بیمارستان

 

 

 

معرفی مرکز تصویربرداری بیمارستان شهید مطهری ارومیه

 

<< هو الشافی >>

 

مقدمه : معرفی بیمارستان

نخستین بیمارستان شهرستان ارومیه بنام بیمارستان شیر و خورشید سابق با 25 تخت فعال و یک درمانگاه در سال1307 افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

اینک بعد ازگذشت چندین سال تغییر و تکامل یافته و بصورت مرکز آموزشی درمانی شهید مطهری با 226 تختمصوب و به مساحت 15815 متر مربع و زیربنای 1340 متر مربع به عنوان مرکز فوق تخصصی کودکان و بخشهای اطفال به فعالیت درمانی و آموزشی خود ادامه می دهند .

از مهمترین سیاست های تبیین شده بیمارستان که دوستدار ایمنی بیمار میباشد , ارائه خدمات با کیفیت هر چه مطلوب تر به آحاد جامعه بوده،امید که با نیت خیر و نیک اندیشی قلبهای پاك با بهترین امکانات در جهت خدمت و جلب رضایت مراجعین وبیماران عزیز باشیم.

 

بیمارستان شهید مطهری دارای بخشها و واحدهای زیر می باشد :

بخش NICU و بخش PICU

بخش اطفال یک : نفرولوژی, روماتولوژی ، گوارش ، مسمومیت ، داخلی اطفال ، غدد

بخش اطفال دو : نورولوژی , عفونی -

بخش اطفال سه: جنرال

بخش خون اطفال * بخش نوزادان * بخش جراحی اطفال *بخش ایزوله* بخش اورژانس اطفال

اتاق عمل اطفال       

* درمانگاه تخصص و فوق تخصصی اطفال و درمانگاه عمومی

 

بخشهای پشتیبانی بیمارستان شامل :

آزمایشگاه بیمارستان شامل بخشهای بانک خون ، میکروب شناسی ، پاتولوژی ، سرولوژی و سایرتست های تشخیصی است که درطول 24 ساعت آماده ارائه خدمات به بیماران بستری ، سرپایی و اورژانس میباشد.

داروخانه که شامل داروخانه مرکزی وداروخانه اورژانس که درطول 24 ساعت آماده ارائه خدمات به بیماران بستری ، سرپایی و اورژانس میباشد.

تاسيسات و تجهيزات پزشكي

مرکز تصویربرداری بیمارستان که به تفضیل در ذیل با آن آشنا می شویم .

مرکز تصویربرداری بیمارستان شهید مطهری ارومیه یکی از بخش های فعال آموزشی ، پژوهشی ، ودرمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی می باشد که در دو ساختمان مجزا شامل واحد رادیولوژی اورژانس و واحد  تصویربرداری مرکزی ارایه خدمت می نماید .

این مرکز در آموزش دوره های کارآموزی دانشجویان کارشناسی رادیولوژی همکاری دارد .

ما برانیم که در ارایه خدمات آموزشی ، درمانی و تشخیصی با بالاترین کیفیت و با توجه به ظرفیت های موجود ، در راستای رسالت مرکز آموزشی درمانی بیمارستان شهید مطهری با اتکاء به نیروی انسانی کارآمد و بکارگیریسیستم های مدیریت کیفیت ، حاکمیت بالینی و استانداردهای اعتباربخشی ، طرح نوین سلامت در محیطی امن و صمیمی بهترین بستر ارایه خدمات را برای همه بیماران و مراجعین این مرکز فراهم نماییم .

همچنین لازم به ذکر است پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری )مدّ ظله العالی ( و از زمان اجرای نظام نوین سلامت و در راستای خدمات رسانی مطلوب به بیماران ، علاوه بر تلاش در به روز نمودن کلیه رادیوگرافی های ساده و تخصصی بیماران بستري ، اقداماتی نیز از قبیل انعقاد قرارداد با مراکز پزشکی هسته ای ، ام آر آی ،

جهت نوبت گیری تهیه دارو و مواد حاجب برای بیماران بستری در بخشهای بیمارستان انجام

پذیرفته که باعث تسریع در روند انتقال بیماران به مراکز فوق و درمان این عزیزان و جلوگیری از سرگردانی آنها در

مراکز درمانی سطح شهر شده است .

گروه رادیولوژی دارای 6 پزشک رادیولوژیست دارای برد تخصصی رادیولوژی می باشد که در شیفت های ثابت صبح و در شیفت های عصر و شب بصورت آنکالی در بخش حضور دارند .

مسؤل فنی مرکز تصویربرداری جناب آقای دکتر جابر غفاري رئيس مركز تصويربرداري  

مسؤل بخش جناب آقای شكراله جنگجو کارشناس رادیولوژی و تعداد پرسنل 19  نفر(8 نفر همكار آقا و 11 نفر همكار خانم ) و دو نفر منشي و تايپيست و دو نفر نيروي خدماتي در مركز تصوير برداري خدمت مي كنند.

تيم فوق در دو بخش مركز تصوير برداري بيمارستان شهيد مطهري اروميه بشرح زير انجام وظيفه مي نمايند.

الف : رادیولوژی اورژانس

ب : رادیولوژی مرکزی

رادیولوژی اورژانس :

واقع در ساختمان اورژانس با مساحت تقریبی حدود 75متر مربع و یک دستگاه رادیولوژی ديجيتال ثابت DR مي باشد پذیرش بیماران رادیولوژی به صورت الکترونیک می باشد و دریافت هزینه ها در صندوق انجام مي گيرد ميانگين پرسنل دو نفر تكنسين راديولوژي در شيفت هاي صبح وعصر و شب  مشغول سرویس دهی به بیماران اورژانسی و درمانگاهی و سرپایی ) خارج از بیمارستان ( می باشند .

همچنین با توجه به همکف بودن بخش رادیولوژی اورژانس حمل و نقل بیماران از اورژانس به رادیولوژی با سرعت و سهولت بیشتری انجام می پذیرد .

 

رادیولوژی مرکزی :

ساختمان رادیولوژی مرکزی در ضلع شمالی حیاط بیمارستان حدفاصل بلوك 6 و بلوك 8(بخشهای

بستری ( به صورت مستقل با زیربنای حدود تقریبی 350 مترمربع واقع شده است(بلوک 7).

رادیولوژی مرکزی خود شامل بخش سونوگرافی براي بيماران بستري  ، بخش سی تی اسکن ، بخش رادیولوژی ، بخش تاریکخانه ، پذیرش و سالن انتظار می باشد که پذیرش بیماران سونوگرافی و رادیولوژی به صورت الکترونیک می باشد و دریافت هزینه ها در خود بخش و صندوق  انجام می گیرد. خدمت رسانی به بیماران در بخش رادیولوژی 24 ساعته بوده و در خصوص بیمارانی که به دلایل پزشکی انتقال آنها به واحد رادیولوژی امکان پذیر نیست و در بخش های ICU و اورژانس بستری هستند رادیوگرافی با دستگاه سیار

)پرتابل( انجام و تحویل بخش مربوطه می گردد.

در رادیولوژی این مرکز دانشجویان رادیولوژی هم جهت آموزش و یادگیری حضور دارند

 

بخش سونوگرافی

بخش سونوگرافی مجهز به دستگاه سونوگرافي جديد مي باشد. دارای دو دستگاه سونوگرافی

ثابت ويك  دستگاه سونوگرافی پرتابل ) قابل حمل ( می باشد .

در این بخش با استفاده از تجربیات پزشکان متخصص و متبحر در زمینه سونوگرافیهای کودکان

در شیفت های صبح انجام می گردد عموما اختصاص به بیماران بستری در بیمارستان و بیماران اورژانس دارد ودر مواردي هم  بیماران سرپایی مراجعه کننده نیز سونوگرافی می گردد. همچنین در شیفت های عصر کاری و شب کاری برای بیماران اورژانسی و بستری بصورت انكالی سونوگرافی انجام می شود .

لازم به توضیح است بخش سونوگرافی این مرکز جنبه آموزشی  دارد, در اين بخش رزيدنت هاي راديولوژي هم بر اساس برنامه اعلامي واحد آموزش در شيفت صبح جهت انجام و آموزش موارد مربوط به حوزه تصويربرداري حضور دارند.

 

سونوگرافی های که در این بخش انجام میگردد شامل کلیه سونوگرافی های ساده کودکان و داپلر رنگیو ....... می باشد .

سونوگرافی پرتابل نیز در بخشهای بیمارستان انجام میگیرد .

نوبت دهی در سونوگرافی : روزانه در شیفت های صبح کاری با هماهنگی لازم بیماران از بخشها ی بستری برای انجام سونوگرافی به بخش منتقل میگردند و همان روز سونوگرافی انجام شده و جواب تایپی تحویل میگردد.

آمادگی در سونوگرافی : در سونوگرافی جهت بررسی کلیه ها و مثانه ، باید بیمار با مثانه پر مراجعه نماید .

سونوگرافي شكم و لگن بهتر است بيمار ناشتا باشد در سونوگرافي كبد هم بيمار ناشتا باشد.

همچنین بیوپسی ) نمونه برداری از بیمار ( تحت گاید سونو از بیماران در شرایط کاملا استریل در این مرکز انجام میگردد .

بخش رادیولوژی

بخش رادیولوژی مرکزی دارای دو دستگاه رادیوگرافی ثابت که در دو اتاق شماره یک و شماره دو نصب میباشد .

در اين اتاقها كليه خدمات راديوگرافي اعم از ساده از تمام قسمت هاي بدن و راديوگرافي اختصاصي از دستگاه گوارش ،دستگاه ادراري با استاندارد و كيفيت مطلوب در حداقل زمان ، با رعايت تمامي شرايط ايمني بيمار انجام مي گيرد.

 

واحد سی تی اسکن :

کلیه خدمات لازم در مورد اسکن مغز ، اسکن ريه ، شکم ولگن ،سي تي آنژيوهاي مختلف بجز قلب ، سینوسهای صورت , اسکنهای سه بعدی و کلیه مواردی که سی تی اسکن قادر به تشخیص بهتر و دقیق آن است بصورت با تزريق و بدون تزريق  در این مرکز انجام میگردد.

این واحد بصورت صبح و عصر و شب کوتاه و آنکال ارائه خدمت می نماید .

چون سی تی اسکن می تواند تفاوت بین بافتها و اندامها را با سی تی نامبربویژه خون تازه و کهنه را به خوبی به تصویر بکشد، به همین دلیل دستگاه CT برای نشان دادن موارد

اورژانس بیماریهای مغزی بهترین کاربرد را دارد از جمله موارد زير:

· بیمارهای مادر زادی مانند بزرگی یا کوچکی جمجمه .

· تشخیص تومورهای داخل جمجمه ای و خارج مغزی .

· خونریزی در قسمت های مختلف مغز و سکته های مغزی .

· تشخیص بیماری اعضای داخل شکمی مانند کبد ، لوزالمعده ، غدد فوق کلیوی .

· بررسی بیماریهای ریه و قلب .

· تشخیص کیستها و توده های شکمی وحفره لگنی .

· تشخیص عملکرد سیستم کلیوی ومثانه و کیستهای رحم وضماییم

· تشخیص جسم خارجی در بدن با موقعیت سه بعدی مکان قرارگیری

· تشخیص مشکلات نازوفارنکس و نسج نرم گردن وغدد

واحد پذیرش بیماران :

کلیه پذیرش مراجعین به سونوگرافی ، رادیوگرافی و سی تی اسکن در این بخش صورت میگیرد کار اینواحد از ساعت هفت وسی صبح شروع شده وپذیرش و نوبت دهی بیماران بصورت سیستم شبکه داخلی رایانه ایصورت میگیرد .

همچنین در موارد ی که بیمار نیاز به آمادگی قبلی دارد ) گرافی های رنگی با ماده حاجب ، سی تی اسکن با کنتراست و سونوگرافی های که نیاز به آمادگی دارد ( در این واحد برگه های آمادگی و آموزش های لازمبه بیمار داده و هماهنگی لازم با تکنیسن مربوطه را برقرار می نماید .

سالن انتظار جنب پذیرش بوده و فضای کافی و آرام برای انتظار بیماران برای دریافت خدمات مورد نیاز را فراهم منماید.